ZPRAVODAJ města Valašské Meziříčí, říjen 2002  "Zaujalo nás"  

Pálenice jede na plné obrátky
Auto za autem se v těchto dnech míjejí v Pálenici Bublík v Poličné. Do patrové budovy při soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy, v jejíž blízkosti valašský král-nekrál Boleslav Polívka vysadil tři švestkové stromy, přijíždějí s plastovými sudy plnými kvasu. Po několika hodinách se vracejí s čirým destilátem, vonícím po zralém ovoci.

"Letošní sezóna se zatím vyvíjí slibně. První várku jsme vypálili 27. července. Na třešně plynule navázaly rané kvasy z hrušek a žňových jablek," pochvaluje si spolumajitel palírny Jiří Bublík, jenž se svým bratrem a dětmi pokračuje v pětašedesát let staré rodinné tradici. Teplé počasí urychlilo proces kvašení, dostatek slunečních paprsků zvýšil cukernatost ovoce v průměru na solidních dvanáct procent.
Jen slivovice, které si milovníci ovocných destilátů cení nejvíce, zůstává vzácností. "Švestky letos rychle dozrály a opadaly. Hodně jich zaschlo, takže do kvasu je nebylo možné použít," vysvětluje Bublík. K tomu je nutno přičíst dlouholeté martyrium s chorobou šarka, která populaci valašských trnek silně zdecimovala. "Komu se přesto urodí, ukládá švestky zvlášť. Na více než malý kotlík to ale obvykle nevyjde."
Příznivé počasí se v pálenici projevilo na četnosti jejího provozu. "Nepamatuji, že bychom museli zavést noční směny už koncem srpna. Špička obvykle nastává v podzimních měsících. Kéž nám to vydrží co nejdéle," přeje si Bublík, který předpokládá, že sezónu zakončí v březnu nebo dubnu.
Do rodinné pálenice míří každoročně pěstitelé od Vsetína po Opavu. Někteří už patří mezi stálé klienty. Jedna z nich, starší žena z Veřovic, se na zkoušku obrátila na tamní novou palírnu. Záhy se ale vrátila zpět do Poličné. "Jsme prý lepší," říká Jiří Bublík. Zájem o tento druh služeb podle něj neustále roste. Důvodem je mimo jiné výrazný rozdíl ve spotřební dani z destilátů pocházejících z pěstitelského pálení a nabízených v obchodní síti. "Otázkou je, co s cenami udělají takzvané povodňové balíčky vlády. Pokud se o dvě procenta zvýší pouze daň z přidané hodnoty, nebude to tak špatné," míní Jiří Bublík.
Uveřejněno se souhlasem vydavatele -  Města Valašské Meziříčí


"KOPIE" (sken) z
e ZPRAVODAJE města Valašské Meziříčí